Összefogás Kunágotáért Alapítvány         



MENÜ

Az Összefogás Kunágotáért Alapítvány

Alapító Okirata

 

Amely abból a célból készült, hogy az 1. pontban megjelölt alapító – tartós, közérdekű célra – a Polgári Törvénykönyv 1959. évi IV. törvény 74/A-74/F:§-ai alapján jogi személyként működő alapítványt hozzon létre az alábbiak szerint:

 

 

I.

 

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

 

  1. Az Alapító:

Süli Ernő Pál

 

 

  1. Az Alapítvány neve: Összefogás Kunágotáért Alapítvány

 

  1. Az Alapítvány székhelye: 5746 Kunágota Bethlen u. 120.

 

 

II.

 

AZ ALAPÍTVÁNY JELLEGE

 

  1. Az Alapítvány jellege:

 

közhasznú szervezet

 

4.1.    Az Alapítvány a közhasznú szervezetekről szóló 1997.évi CLVI. törvény 4.§-ában foglaltak szerint közhasznú szervezetként jön létre.

 

4.2.    Az Alapítvány közhasznú tevékenysége az 1997. évi CLVI törvény 26.§/C.pontjai szerint, az alábbi feladatokat valósítja meg:

 

1.       egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,

2.       szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása,

3.       tudományos tevékenység, kutatás,

4.       nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,

5.       kulturális tevékenység,

6.       kulturális örökség megóvása,

7.       műemlékvédelem,

8.       természetvédelem, állatvédelem,

9.       környezetvédelem,

10.     gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,

11.     hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlõségének elősegítése,

12.     emberi és állampolgári jogok védelme,

13.     a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység,

14.     sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével,

15.     közrend és közlekedésbiztonság védelme, önkéntes tűzoltás, mentés, katasztrófa-elhárítás,

17.     rehabilitációs foglalkoztatás,

18.     munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének, foglalkoztatásának elősegítése és a kapcsolódó szolgáltatások,

20.     közhasznú szervezetek számára biztosított – csak közhasznú szervezetek által igénybe vehető – szolgáltatások;

21.     ár- és belvízvédelem ellátásához kapcsolódó tevékenység,

 

 

 

III.


ALAPÍTVÁNY CÉLJA


A létrehozott alapítvány célja hogy előmozdítsa a környezet- és természetvédelemre, valamint a magyar hagyományokra nyitottabb társadalom felépítését. Első helyen a gyermekeket, iskolásokat kívánjuk segíteni, bevonni, hogy szabadidejükben a természet szeretetére, az egészséges életmódra, a környezet megóvására figyeljenek, a hétvégeket, a szünidőt sporttal, kirándulással, könnyed játékos tanulással töltsék.

Célunk egy tudatosabb környezetvédelmi magatartás kialakítása, oktatása az állatok és növények védelme, környezetbarát közlekedési eszközök terjesztése.

 

Célunk továbbá a szelektív hulladékgyűjtés és a hulladék-újrafelhasználás technikáinak a lehető legszélesebb körben történő alkalmazása, e módszerek elterjedésének elősegítése.

5.       Az Alapítvány közérdekű célját az alábbi konkrét tevékenységekkel valósítja meg:

 

5.1.    A helyi közösségek javát szolgálva, a vidéki közösségek, kiváltképp a fiatalok kezdeményező készségének és kreativitásának fejlesztése. A vidéki térségekben, az ifjúság helyben tartásának elősegítése a helyi és térségi   projectekbe való   bevonásuk    által.

5.2.    A helyi társadalmak integrációjának elősegítésével, identitásának fejlesztésével, a hagyományok figyelembe vételével, a fiatalok vidéki kötődésének erősítésével hozzá kívánunk járulni az aktív helyi közösségek kialakulásához.

5.3.    Egészségmegőrzés: egészséges életmódra nevelés, felvilágosítás, tanácsadás, dohányzásról leszoktató és stresszkezelő, drog megelőző program, tanfolyam, szervezése és lebonyolítása.

 

5.4.    Olyan programok, projectek megvalósítása, melyek újító jellegűek, a táj adottságait és környezeti értékeit figyelembe véve a fenntartható fejlődést segítik, a vidéki közösségek szükségletein és igényein alapulnak, különösképpen lehetőséget adva a fiatalok számára, hogy kipróbálhassák vállalkozó kedvüket, és új készségeket fejleszthessenek ki    magukban.

5.5.    Mozgáskultúra fejlesztése: Sporttevékenységek népszerűsítése a gyermekek és szüleik körében. Sportolási lehetőségek biztosítása.

 

5.6.    Kulturális örökség megóvása

 

5.7.    Rendezvényszervezés: szabadidős és hobbitevékenységek: a családok szabadidős tevékenységének értékorientált szervezése – egészséges életmódra nevelés, sport, túra, kirándulások, családtáborok, művészeti kiállítások, előadások, zene, közös ünnepek szervezése.

5.8.    Kulturális tevékenység, hagyományőrzés, a természeti környezet megismerése és óvása

 

5.9.    Kimagasló tehetségek gondozása, támogatása

 

5.10.  Hátrányos helyzetű gyermekek, felnőttek, családok, munkanélküliek, nagycsaládosok támogatása, esélyegyenlőségének növelése.

5.11.  Korai fejlesztés és gondozás lehetőségének megteremtése.

 

5.12.  Támogat minden olyan kezdeményezést, tevékenységet és programot, mely a természet és az emberi környezet védelmét és a környezeti kultúra fejlesztését szolgálja.

a)    a szelektív hulladékgyűjtés elterjedésének támogatása,

b)   illegális hulladéklerakók felszámolásának támogatása,

 

 

5.13.  Új, korszerű pedagógiai programok átvétele, megismertetése és alkalmazása. Továbbképzések biztosítása.

 

5.15.  A foglalkozásokhoz szükséges tárgyi feltételek jobbításának, bővítésének, berendezés korszerűsítésének, beruházások finanszírozásának támogatása.

 

5.16.  Bel és külföldi cserekapcsolatok, tapasztalatszerző tanulmányutak, táborok szervezése, lebonyolítása, finanszírozása.

 

5.17. Idősek gondozása, felügyelete, ellátása, nyugdíjasok támogatása

 

5.18.    Rászorulók támogatása: börze, adományok gyűjtése és kiosztása

 

5.19. Terepi - természetismereti foglalkozások

5.20. Komposztláda legyártása és kihelyezése a lakosságnál keletkező szerves hulladékok komposztálásának elterjesztése érdekében

5.21. Megújuló energiaforrások település szintű lehetőségeinek kiaknázása

5.22. Generációk egymás közötti eltávolodásának megakadályozása és összefogásának elősegítése

5.23. Település közösségi információs hálózatának kialakítása, helyi rádión, helyi újságon, kábeltévén keresztül.

 

 

 

IV.

 

ALAPÍTVÁNY VAGYONA

 

  1. Az Alapítvány céljára rendelt induló vagyon: 30.000 Ft, azaz harmincezer forint.

 

Az alapító a 4. pontban meghatározott célok elérése érdekében a Kevermes és Vidéke Takarékszövetkezet kunágotai fiókjánál az Alapítvány nyilvántartásba vételéig bankszámlán helyezte el a fenti összeget.

 

Az Alapító a működés megkezdéséhez szükséges vagyont bocsátja az Alapítvány rendelkezésére, és lehetővé teszi, hogy az alapítványhoz bárki csatlakozzon. Az Összefogás Kunágotáért Alapítvány, nyílt alapítványként kíván működni.

 

6.1.    Az Alapítvány induló vagyona, és annak kamatai teljes összegben használhatók fel az Alapítvány céljainak elérése érdekében. Az Alapítvány, előbbiekben meghatározott induló vagyona növekedhet a jelen Alapító okiratban meghatározott feltételek szerint, csatlakozók hozzájárulásaival, valamint a kezelő szerv gazdálkodásának eredményével.

 

6.2.   Az Alapítványhoz bármely bel-és külföldi, természetes és jogi személy csatlakozhat, amennyiben az Alapítvány céljaival egyetért, és azt támogatni kívánja. A csatlakozási szándékot írásban kell bejelenteni, melynek elfogadásáról a Kuratórium dönt.

 

6.3.    Csatlakozás esetén az ez által keletkezett anyagi források is az Alapítványi célok megvalósítását szolgálják.

 

6.4.    Az Alapítvány pénzbeli, illetve a célok elérését közvetlenül segítő ingyenes szolgáltatásokat, dologi és természetbeni támogatásokat is elfogadhat, melynek elfogadásáról a Kuratórium dönt.

 

6.5.    Az Alapítvány váltót, illetve más hitelviszonyt, megtestesítő értékpapírt nem bocsát ki.

 

6.6.    Az Alapítvány céljainak az elérése érdekében az Alapítvány céljaira rendelt vagyonból pályázat útján vagy egyéni kérelmek alapján, ösztöndíjat, támogatást nyújthat. A támogatott személyek, szervezetek tevékenysége az alapítványi célokhoz kapcsolódik, azok megvalósulását segíti.

 

6.7.    Az Alapítvány bármely cél szerinti juttatását pályázathoz kötheti. A pályázat nem tartalmazhat olyan feltételeket, amelyekből – az eset összes körülményeinek mérlegelésével- megállapítható, hogy a pályázatnak előre meghatározott nyertese van. (színlelt pályázat). A pályázatnak minden esetben nyíltnak, a pályázati eljárásnak szabályozottnak kell lennie, és biztosítani kell a pályázatban kiírt feltételek tisztaságát.

 

6.8.    Az Alapítvány, Alapítványi díjat létesíthet, dönthet annak odaítéléséről, anyagi támogatást nyújthat, minden olyan megoldás, tevékenység vagy szervezet részére, amely az Alapítvány céljainak az eléréséhez jelentős, széles körben hasznosítható eredményt ígér.

 

6.9.   Az Alapítványi célok mind hatékonyabb megvalósítása érdekében az Alapítvány fő- és mellékállású alkalmazottat is foglalkoztathat.

 

6.10.  Az Alapítvány vállalkozói tevékenységet is folytathat, de elsődlegesen gazdasági tevékenység folytatása céljából nem alapítható. Az Alapítvány, vállalkozói tevékenységet kizárólag közhasznú céljainak megvalósítása érdekében- azokat nem veszélyeztetve- végezhet.

 

6.11.  Az Alapítvány a gazdálkodása során elért eredményt nem oszthatja fel, azt az Alapító Okiratban meghatározott tevékenységére fordítja.

 

6.12.    Az Alapítvány vagyona, jótékony célú gyűjtések, rendezvények, nyereményjátékok (pl. tombola) bevételeiből is tovább növelhető, azonban az Alapítvány nevének felhasználásához a Kuratórium előzetes hozzájárulása szükséges.

 

6.13.    Az Alapítvány éves bevétele várhatóan nem haladja meg az 5 millió forintot.

 

 

6.14.  Az Alapítvány vagyonát a Kuratórium kezeli.

 

 

 

V.

 

KEZELŐ SZERV: A KURATÓRIUM

 

7.         Az alapítványi vagyont, az Alapító által határozatlan időre létrehozott, háromtagú Kuratórium kezeli. A Kuratórium elnökét és tagjait az Alapító kéri fel a tisztség ellátására.

 

 

A kuratórium elnöke:

Borzási György

 

Tagjai:

Bíró Bálint

Kovács Attila

 

 

 

7.1.    A kuratóriumi tagokat az Alapító határozatlan időre kéri fel, amely megbízatás csak indokolt esetben /Ptk. 74/C.§ (6.)bek./ vonható vissza.

 

7.2.   Nem hozható létre olyan Kuratórium, amelyben az alapító- közvetlenül vagy közvetve- az alapítvány vagyonának felhasználására meghatározó befolyást gyakorolhat. Nem jelölhető ki olyan Kuratórium, amelynek tagjai az alapítóval és az alapítói jogok gyakorlására kijelölt személlyel hozzátartozói kapcsolatban, munkaviszonyban vagy egyéb függőséget eredményező jogviszonyban állnak.

7.3.    A Kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki   vagy akinek közeli hozzátartozója /Ptk. 685. § b) pont/, élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján: kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

7.4.  A közhasznú szervezet megszűntét követő két évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig - vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

7.5  A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.

7.6.  A Kuratórium dönt a pénz és más alapítványi tulajdonban lévő eszközök, alapítványi célnak megfelelő felhasználásáról, jogköre, továbbá saját működési rendjének kialakításáról. A rendelkezésre álló vagyonnal gazdálkodik, elkészíti az éves költségtervet, évente beszámolót készít. Gazdálkodási elszámolását január 1-étől december 31-ig tartó időszakra készíti.

 

7.7.    A Kuratórium, az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készít el és elfogadása a Kuratórium hatáskörébe, tartozik. Az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés tárgyában összehívott Kuratórium akkor határozatképes, ha valamennyi tag jelen van, döntéseit egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza meg. A közhasznúsági jelentés, sajtó útján kerül nyilvánosságra.

 

7.8.  A Kuratórium igény szerint tartja üléseit, de évente legalább egy alkalommal, biztosítva az Alapítvány rendeltetésszerű működését. Évente egy alkalommal tájékoztatja az Alapítót, valamint az Alapítványhoz csatlakozókat munkájáról, különös tekintettel az alapítványi vagyon kezelésére és felhasználására.

 

7.9.    A Kuratórium összehívása írásban történik, a Kuratórium elnöke részéről. A Kuratórium összehívását bármely tag is kezdeményezheti az elnöknél, írásban a kívánt napirendi pontok megjelölésével. A Kuratórium ülés összehívása során a meghívókat a napirendi pontokkal, valamint az ülés anyagaival, az ülést megelőző 8 nappal a Kuratórium tagoknak el kell juttatni.

 

7.10.  A Kuratórium üléseit az elnök vezeti. Az ülés napirendjét- az elnök javaslata alapján- a Kuratórium fogadja el.  A Kuratórium ülései nyilvánosak. A Kuratórium üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet a Kuratórium elnöke, valamint minden tagja ellát, kézjegyével. A kuratóriumi jegyzőkönyvet, meg kell küldeni a Kuratórium tagjainak.

 

7.11. A Kuratórium akkor határozatképes, ha a szabályszerűen összehívott ülésen, a határozat meghozatalakor legalább a tagok kétharmada jelen van. Az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés tárgyában összehívott Kuratórium akkor határozatképes, ha valamennyi tag jelen van. A Kuratórium döntéseit nyílt szavazással, egyszerű szavazattöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén, a javaslatot elvetettnek kell tekinteni.

 

7.12. A Kuratórium határozatait, döntéseit, Határozatok Könyvében vezeti, amelyből a Kuratórium döntéseinek tartalma, időpontja és hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők számaránya (ha lehetséges személye) megállapítható.

 

7.13.    A Kuratórium döntéseit, a döntés időpontját követő 2 héten belül, írásban közli az érintettekkel, valamint az Alapítvány székhelyén kifüggeszti.

 

7.14.    Az Alapítvány működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba, az Alapítvány székhelyén, előzetesen a kuratórium elnökével egyeztetett időpontban, bárki betekinthet, arról saját költségén másolatot készíthet.

 

7.15.     Az Alapítvány működésével kapcsolatos felhívásokat, pályázati kiírásokat, tájékoztatásokat, szolgáltatási igénybevételének módját, gazdálkodásának legfontosabb adatait, beszámolóit, közhasznúsági jelentését a sajtó útján hozza nyilvánosságra.

 

7.16.  A Kuratórium megalkotja az Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzatát, amely tartalmazza a Kuratórium ügyrendjét is. A Kuratóriumnak joga van javaslatot tenni az Alapító okirat módosítására, kiegészítésére illetve mindarra, amiről az Alapító dönt.

 

7.17.  A Kuratórium, vagy annak tagja által, feladatkörének ellátása során harmadik személynek okozott kárért az Alapítvány a felelős. A kuratóriumi tag az általa e minőségben az Alapítványnak okozott kárért a polgári jog általános szabályai szerint felel /Ptk.74/C.§(5) bek./.

 

 

 

VI.


KÉPVISELET

 

8.       Az Alapítvány képviselője a Kuratórium. A Kuratórium nevében, annak elnöke: Borzási György, egyedül jogosult az Alapítvány képviseletében eljárni. Az Alapítvány bankszámlája felett való rendelkezéshez a Kuratórium elnökének és egy tagjának aláírása szükséges.

 

 

 

VII.


MEGSZŰNÉS

 

9.       Az Alapítvány határozatlan időre jött létre. Az Alapítvány a nyilvántartásból való törléssel szűnik meg. Amennyiben a társadalmi viszonyok alakulása az Alapítvány működését lehetetlenné teszi, vagy más egyéb okból az Alapítvány megszűnik, akkor az Alapítvány vagyona – a fennálló fizetési kötelezettségek teljesítése után- hozzájárulása mértékéig az Alapítót illeti meg. Az esetlegesen fennmaradó alapítványi vagyont más, hasonló célú alapítvány javára kell fordítani.

 

 

 

VIII.


EGYÉB RENDELKEZÉSEK

 

10.1.  Az Alapító, alapítói jogainak a gyakorlására- cselekvőképességének elvesztése vagy halála esetén: Csipai Gábor Béla /5746 Kunágota, Árpád u. 86. / személyt jelöli meg.

 

10.2.  Az Alapítvány jogi személy. Az Alapítónak tudomása van arról, hogy jelen Alapítvány érvényes létrejöttéhez és a jogi személyiség elnyeréséhez, annak székhelye szerinti Békés Megyei Bíróság nyilvántartásba vétele szükséges. Az Alapítvány tevékenységét a nyilvántartásba vételről szóló végzés jogerőre emelkedése napján kezdheti meg.

 

10.3.  Az Alapítvány pártoktól független, politikai tevékenységet nem folytat és azoknak anyagi támogatást nem nyújt, és nem fogad el.

 

10.4.  A Kuratórium munkájában résztvevő személyek- jelen okirathoz csatolt nyilatkozatok aláírásával- a kuratóriumi tagságot elfogadják és az alapító okiratban foglaltakat tudomásul veszik, valamint kijelentik, hogy tevékenységükkel mindenkor az alapítványi célok megvalósítását kívánják szolgálni.

 

10.5.  A jelen egységes Alapító okiratban nem szabályozott kérdések tekintetében, az 1987. évi 11.sz. törvényerejű rendelettel módosított Polgári   Törvénykönyv 74/A-74/F§-ai, az Alapítvány Szervezeti és Működési Szabályzata, valamint a közhasznú szervezetekről szóló törvény rendelkezései az irányadók.

 

 

Kunágota, 2011. január 14.

 

Hírek

  • „Első múzeumi és bábszínházi látogatásom”

    Részletek az Események, hírek menüpont alatt!

Asztali nézet